Değişen hava sıcaklıkları tam da hastalık habercisi. Hipokrat uzun yıllar önce ‘besinleriniz ilacınız olsun’ boşuna dememiş!Ben de size bu hastalıkları önleyecek bağışıklık güçlendirici besinlerden bahsetmek istiyorum:
 • Zencefil:Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı antioksidanlar içerir.Aynı zamanda anti-inflamatuar etkisiyle enfeksiyon riskini azaltır.Mide bulantısı,kusma ve soğuk terleme gibi gribal semptomların azaltılmasına yardmcı olur.İster taze ister kuru olarak zencefili beslenmenize ekleyebilirsiniz.
 • Bal:Bal içeriğindeki yüksek antioksidanlarla bağışıklığınızı güçlendirir.Aynı zamanda boğaz ağrınızı yatıştırıcı özelliği vardır.O zaman güçlü bir bağışıklık için ılık bir ballı süt içebilirsiniz.
 • Sarımsak:Sarımsakta bulunan alisinin adlı madde antibakteriyel,antifungal ve antiviral etkilere sahiptir.Bu da sizin bağışıklık sisteminizi güçlendirir.Sarımsağı taze ve soyulduktan 1 saat içerisinde tüketirseniz maksimum fayda sağlayabilirsiniz.
 • Soğan:İçerğindeki alilik sülfitler sayesinde bağışıklık siteminizi güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.
 • Berryler:Böğürtlen,karadut,ahududu,çilek,yaban mersini gibi meyveler bu ailedendir.Yüksek antioksidan içerikleriyle oksitadif stresi azaltarak bağışıklığınızı güçlendirir.Bu renkli meyveleri ister kahvaltıda ister ara öğünlerinizde tüketebilirsiniz.
 • Hindistan cevizi yağı:Hindistan cevizi yağı MCT(orta zincirli yağ asitlerinden)oluşur.İçerdiği lipit,laurik asit,kaprilik asit ve kaprik asitler antifungal,antibakteriyal ve antiviral özellik göstererek bağışıklık sistemizini güçlendirir.Yemeklerinizi alternatif olarak hindistan cevizi yağıyla pişirebilirisniz.
 • Tavuk suyuna çorba:Kışın belki de mutfaklarda en çok pişenlerden!Çok eskiden beri grip savar çorba olarak bilinir.Aslında yanlışta bilinmiyor.Tavuk eti;protein,çinko,demir mineralleri açısından zengindir.Aynı zamanda güçlü bir bağışıklıkta rolü olan B6 vitamini açısından da zengindir.O zaman güçlü bir bağışıklık için tavuk çorbasına sofranda yer aç!
 • Tarhana:Bir diğer bağışıklık güçlendirici besin tarhana.A,B,C vitamini,demir,çinko ve kalsiyum mineralleri açısından zengindir.İyi bir protein ve likopen kaynağıdır.O zaman tarhana çorbası kış sofraları için iyi bir seçim olacaktır.
 • Ispanak: C vitamini ve folik asit açısından zengin ıspanakta bir diğer bağışıklık güçlendiren besindir. Ispanağa sofranızda yer açın.
 • Kefir:Probiyotik içeriğinin yanı sıra kalsiyum,kalsiyum ve fosfordan zengindir.Probiyotik besinler;bağırsak floranızı düzenler ve bağışıklık sisteminizi güçlendirir.O yüzden bir ara öğününüze 1 su bardağı kefir ekleyebilirsiniz.
 • Nar:C vitamini,B1,B2 vitaminleri,kalsiyum ve fosfor açısından zengin olan nar güçlü bir antioksidandır.Narı salatalarınıza ekleyip bağışıklığınızı güçlendirebilirsiniz.
 • Yumurta:İyi bir bağışıklık için yeterli protein almak şarttır.En kaliteli protein kaynaklarından biri de yumurtadadır.A,D,E,B2 vitaminleri,demir,çinko ve fosfor açısından zengindir.Bağışıklık sisteminizin güçlenmesi için yumurtayı beslenmenize ekleyebilirsiniz.