Muğla Büyükşehir Belediyesi depremler nedeniyle büyük acıların yaşandığı ülkemizde bu acıların Muğla’da da yaşanmaması için çalışmalara devam ediyor. Yatay mimari uygulamasıyla çok katlı yapılara izin verilmeyen kentte, yine Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından mikro bölgeleme çalışmaları yapılıyor. Nüfus yoğunluğu, plan çalışmaları, zemin ve fay hatlarının durumları incelenerek mikro bölgeleme çalışmaları başlatılacak yerler tespit ediliyor ve bu bölgelerde gerekli incelemeler yapılıyor.

Büyükşehir Mikro bölgeleme çalışmalarıyla deprem risklerini en aza indirmeye çalışıyor

Mevcut veya yeni açılacak yerleşim alanlarındaki tüm tehlikeleri belirlemek, yerel zemin ve tehlikenin yansıtıldığı haritaların üretilmesi amacıyla arazinin jeolojik açıdan modellemesi ile ilgili her türlü araştırma, analiz ve sentezlerin yapılarak değerlendirildiği etüt çalışmaları olarak adlandırılan mikro bölgeleme çalışmaları şehirler için büyük önem taşıyor. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Mikro bölgeleme etüt çalışmaları ile afet risklerinin azaltılması, çarpık yapılaşma ve sorunlar, deprem hasarlarını en aza indirebilmek için düzenli arazi kullanımının sağlanması hedefleniyor.

Menteşe ve Milas’ın ardından Fethiye, Ortaca ve Ula’da çalışmalar sürüyor

2022 yılında Menteşe’de 2 bin 69, Milas Ören ve Türkevleri Mahallelerini kapsayan 1500 hektarlık inceleme alanında jeolojik ve jeofizik çalışmaları yapıldı. Yapılan deney ve analizler neticesinde mikro bölgeleme etüt raporları hazırlanarak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından onaylandı.

2023 yılı içerisinde ise Fethiye merkez mahalleleri kapsayan 8 bin 300 hektarlık ve Ortaca İlçesi, Sarıgerme Mahallesinde de 200 hektarlık alanın mikro bölgeleme etüt çalışmaları için ihaleleri yapılarak saha çalışmaları başladı. Ula’da ise Ataköy-Kızılyaka-Çıtlık mahallelerini kapsayan 1298 hektar alanda yapılacak mikro bölgeleme ihalesine ilişkin çalışmalar devam ediyor. 2024 yılı için ise Köyceğiz, Datça, Ortaca, Ula ve Yatağan’ın farklı bölgelerinde inceleme çalışmaları başlatılacak.

Depremde yaşanacak olumsuzluklar için önemli çalışmalar

Mikro bölgeleme çalışmalarının dışında Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün talimatı istikmetinde kentte özellikle yüksek katlı binalara izin verilmeyerek yatay mimari benimseniyor. Ayrıca deprem sırasında vatandaşların günlük yaşamlarında aksama olmaması için kurulan atölyede mobil konteyner, mutfak, tuvalet, banyo gibi malzemelerin üretimi yapılabiliyor. Bunun yanı sıra yine acil durumlar için Muğla’da 617 toplanma alanı, 37 geçici kamp alanı belirlenirken, kurulan afet koordinasyon merkezi ile deprem anında hızlıca organize olunarak olumsuz durumlara müdahale edilebilecek. Farklı ilçelerde kurulan uydu telefon sistemleriyle sürekli iletişim sağlanabilecek. Bunun yanı sıra Büyükşehir ekipleri tarafından şehrin farklı noktalarına enkaz kaldırma ve arama faaliyetlerinde kullanılacak malzemelerin olduğu konteynerler konarak herhangi bir deprem durumunda hızlı müdahale edilmesi hedefleniyor.