Ders zilleri çaldı ve çocuklar artık okula başladı. Sağlıklı, yeterli ve dengeli beslenmenin her yaşta olduğu gibi özellikle büyüme ve gelişmenin olduğu çocukluk döneminde de çok önemlidir. Çocuğunuzun hem dersteki performansının artması hem de sağlıklı bir birey olması için size birkaç öneri sunmak istiyorum:
  1. Çocuğunuzu kahvaltısız okula göndermeyin: Kahvaltı başarı ve büyümeyi etkileyen önemli bir faktördür. Çocuklarınızın seveceği sunumlarda kahvaltı tabakları hazırlamanızı tavsiye ediyorum. Örneğin; yumurta+ süt+ badem/ceviz/fındık+ taze sebzeler+ ev yapımı reçel+ ekmek ten oluşan bir kahvaltı tabağı hazırlayabilirsiniz. Fakat çocuklar her gün bu tarz kahvaltı yapmaktan sıkılabilir. Peynirli tost+ meyve suyu, krep+ peynir+ reçel, yulaf gevreği +süt+ meyve gibi pratik kahvaltılar hazırlayabilirsiniz. Bazen de çocuklar sabahları iştahsız olabiliyor. Böyle olduğu süt+ meyve iyi bir seçim olabilir.
  2. Okulda da sağlıklı besinler tercih edilmeli: Öncelikle yapmanız gereken şey kantin ve yemekhanede sağlıklı besinlere ulaşılabilirlik durumu. Eğer buradaki besinler hep şeker içerikli fastfood tarzı besinlerse o zaman çocuğunuza bir beslenme çantası hazırlayabilirsiniz. Bu tavuklu/peynirli/ton balıklı sandviç+ ayran olabilir. Eğer yemekhane de sağlıklı bir seçim yapılacaksa; etli sebze yemeği+ pilav+ yoğurt doğru bir seçim olabilir.
  3. Çocuklara ara öğün şart: Özellikle öğle yemeğinden 2-3 saat sonra acıkmayla birlikte konsantrasyon düşebilir. Kantinde sağlıkla besinlere ulaşılamıyorsa ona beslenme çantası hazırlamanız şart! Bu çantaya kek+ süt, yoğurt+ meyve, meyve+ badem/ceviz/ fındık, peynirli sandviç+ ayran koyabilirsiniz. Bu şekilde minik atıştırmalıklar olursa çocuğunuz akşam yemeğinde de acıkmama sorunu yaşamayacaktır.
  4. Çocuklarınızın bilinçlenmesi sizin de bilinçlenmeniz şart: Anne-baba olarak çocuğunuz sizi rol model olarak görür. Bu yüzden siz nasıl beslenirseniz o da öyle beslenir. Bu yüzden öncelikle siz bilinçlenin. Menüleri planlarken ve yemek pişirirken sağlıklı ve dengeli bir öğün olmasına özen gösterin. Diyelim ki çocuğunuz bir sebzeyi hiç sevmiyor bunun için alternatif tarifler araştırın. Örneğin ıspanak pişirdiniz ve yumurtalı yaptınız bir sonraki ıspanak yemeğini kıymalı yapabilirsiniz. Bakalım çocuğunuz hangisini sevecek.. Art arda aynı yemekleri pişirmeyin. Onların sevebileceği renkli ve farklı yiyecekler sunun. Rengarenk bir tabak onların ilgisini çekebilir. En önemlisi de çocuklarınıza vakit ayırın ve onları dinleyin. Birlikte yürüyüşe çıkabilirsiniz .Bu şekilde çocuklarınıza spor alışkanlıkları kazandırabilirsiniz.
Unutmayın; sağlıklı beslenme alışkanlıkları çocukluk döneminde kazanılır! Başarılı, mutlu ve sağlıklı bir eğitim ve öğretim yılı diliyorum..