Yunus Emre Armağan Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı oldu Yunus Emre Armağan Ortaca Belediye Başkan Aday Adayı oldu
Mehmet Melih Tatlıcı 31 Mart tarihinde yapılacak yerel seçim takvimi işlerken belediye başkanlıkları için isimler aday adaylıklarını duyurmaya devam ediyor. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adaylığını açıklayan ilk isim AK Parti’den geldi. Aslen Malatyalı olan ve Muğla’nın Fethiye ilçesinde yaşayan iş insanı Mehmet Melih Tatlıcı, AK Parti Muğla İl Başkanlığı’nda, AK Parti Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adaylığı başvurusunu yaptı. AK Parti İl Başkanı Gültekin Akça’da katıldığı açıklamada Tatlıcı şunları kaydetti;

OSMAN GÜRÜN GARANTİSİNİ VEREBİLİR Mİ?

Muğla ülkemizin en güzel şehirlerinden biri; adeta bir yeryüzü cenneti! Muğla ili Turizm ve Tarım anlamında çok önemli bir potansiyel barındırması sebebiyle ülkemize çok ciddi miktarda katma değer sağlamaktadır. Aynı zamanda sahip olduğu iklimi, doğası ve yer üstü zenginlikleriyle de herkesin yaşamayı hayal ettiği bir şehir konumundadır. Bu doğa harikası şehrimiz özellikle pandemi sonrası ülkemizin birçok bölgesinden rekor düzeyde bir göç aldı. Bunun yanında yabancıların da ilgisi şehrimize artarak devam etti. Bu süre zarfında yeterli denetim ve planlama olmadığı için şehrimizin birçok noktasında kaçak inşaatlar ve imara aykırı yapılanmalarla maalesef bu güzide şehrimizin dokusu bozulmuş, verimli tarım arazileri talan edilmiş ve sadece ticari kaygılarla yapılan imalatlar sonucu hali hazırda deprem ve afetlere dayanıksız olan yapı stoğu daha da berbat bir hale getirilmiştir. Peki tüm bunlar olurken yöneticilerimiz ne yaptı diye soracak olursanız? Yöneticilerimiz tüm bu süreçte uyumuş; makyaj ve şov amaçlı projelerle asli görevlerini Sümen altı ederek; en temel problemleri çözmeye yeltenmemişlerdir. Bu sebepledir ki; yaz aylarında birçok bölgemizde SUYUMUZ yeterli gelmemektedir.  Bodrum ise su krizi ile karşı karşıyadır. Bu sebepledir ki; sezonun en yoğun dönemlerinde arıtma tesisleri; kendilerine gelen ATIK SUYUN bir kısmını arıtamadan kanallara ve denize deşarj etmektedir. Bu sebepledir ki; Bodrum, Marmaris ve Fethiye gibi turizm kentlerimizde yaz aylarında oluşan TRAFİK büyükşehirlerin ana arterlerini aratmamaktadır. Bu sebepledir ki; verimli tarım arazilerine ve sit alanlarına yapılan KAÇAK İNŞAATLARIN önü alınamamış; ciddi bir kontrol ve ceza olmayınca da vatandaş daha fazla kaçak inşaata yönelmiştir. Bu sebepledir ki; zamanında önlem alınmayan SİVRİSİNEKLER yüzünden vatandaşlarımız çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalmışlardır. Bu sebepledir ki; herhangi bir jeoloji ve zemin etüdü yapılmadan verimli tarım arazileri imara açılmış ve şehirlerimiz depremde ZEMİN SIVILAŞMASI tehlikesi ile karşı karşıya bırakılmıştır. Bu sebepledir ki; ne Muğla Büyükşehir Belediyesinin, ne de herhangi bir ilçe belediyesinin depreme karşı dayanıksız olan yapıların dönüşümünü öngören bir KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ olmamıştır. Şu anda Muğla’mızın en büyük sorunu depreme karşı yeterli dayanımı olmayan yapı stoğudur. Sn. Osman Gürün her defasında az katlı bir şehir olmakla övünmektedir ancak 6 Şubat depremleri bize göstermiştir ki; yeterli statik dayanımı olmayan ve doğru zeminlerde inşa edilmemiş az katlı yapılarda da önemli can kayıpları yaşanmıştır. 1957’de yaşanan Fethiye depreminde gökdelenler mi vardı? Tek katlı ve iki katlı yığma binaların tamamı bu depremde yıkılmıştır. Dalaman Ovasında imar kurallarına uygun bir şekilde yapılan ruhsatlı 3 katlı betonarme bir yapının ZEMİN SIVILAŞMASI sebebiyle yere gömülmeyeceğinin veya deprem yönüne göre herhangi bir cepheye yatmayacağının garantisini Sn. Osman Gürün verebilir mi?

ÇARPIK VE KAÇAK YAPILAŞMAYA SON VERMEK İÇİN ADAY OLDUM

Son günlerde Fethiye Belediye Başkanının açıkladığı Fethiye’de yapılmış ve tutanakla tespit edilmiş 5700 kaçak yapı yapılırken Muğla Büyükşehir Belediyesi ne yapmaktaydı? Diğer ilçelerde acaba kaç tane kaçak yapı tespiti yapıldı?  Muğla Büyükşehir Belediyesi imar ve şehircilik dairesi tüm bunlar olurken ne yapıyordu? İşte ben bu çarpık ve kaçak yapılaşmaya son vermek için aday oldum. Depreme karşı dayanıksız yapı stoğunu vatandaşımızı hiç üzmeden ve rahatını bozmadan dönüştürmek için aday oldum. Lokal ve yüzeysel alt yapı yatırımlarını; geniş alanlara yayarak kapsamlı bir hale getirip içme suyu ve kanalizasyon gibi temel ihtiyaçları modern şehirlerde olduğu gibi sorun olmaktan çıkarmak için aday oldum. Yeni cazibe merkezleri ile merkezi noktalarda ve ana arterlerde oluşan yoğunluğu azaltmak ve yer altı/yer üstü otoparklarıyla da trafiği rahatlatmak için aday oldum. Temiz ve içile bilir suyu uygun fiyatlarla musluklardan akıtmak için aday oldum. Alternatif yol güzergahları ve kaliteli yol kaplamaları ile ulaşım problemlerini ortadan kaldırmak için aday oldum. Deniz kirliliği ile mücadele edip dünyanın en temiz ve doğası en güzel plajlarını turistlerimize ve vatandaşlarımıza sunmak için aday oldum. Ülkemizin en verimli tarım alanlarının tahrip edilmesine izin vermeden; bu tarım alanlarının en iyi şekilde işlenmesini sağlayacak ve katma değeri yüksek ürünler elde edilmesini organize edecek gelişmiş bir Tarım ve Hayvancılık sistemi kurmak için aday oldum. Muğla’mızın her noktasına kuracağımız Sosyal tesislerle uygun fiyatlı ve kaliteli yiyecek ve içecek hizmetlerini halkımıza sunmak için aday oldum.

MUĞLA'YI DEPREME HAZIRLAYACAĞIM

Ve daha nice nice projeleri hayata geçirerek vatandaşlarımızın öncelikle güvenliğini; sonrasında da refahını, huzurunu ve mutluluğunu sağlamak için aday oldum. Muğla Büyükşehir Belediyesinin Ak Partiye geçmesi ile merkezi hükümetin Muğla’mıza olan desteği mutlaka artacaktır. Merkezi hükümet ve tüm kamu idareleri ile senkronize bir şekilde sağlanacak yönetim anlayışı; Muğla’mızın sorunlarının çözümünü hızlandıracak ve mutlak suretle birçok proje ve yatırımın önünü de açacaktır. Şunu bir kez da vurgulamak istiyorum. Muğla’nın en büyük sorunu büyük bir depreme hazır olmamasıdır. Herkesin önünde şu sözü veriyorum ki; Şayet Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı olarak seçilirsem 2 yıl içinde Muğla sınırları içinde bulunan tüm yapıların statik kontrollerini teknolojinin en son geldiği yöntemlerle yapıp; görev sürem olan 5 yılın sonuna kadar da depreme dayanıksız tüm yapıların dönüşümünü sağlayacağım. Kısacası Muğla’yı depreme hazırlayacağım. Değerli vaktinizi ayırarak beni dinlediğiniz için teşekkür ediyor ve buradan tüm Muğlalı hemşerilerimize selam gönderiyorum. Rabbim bu gayretimizi hayırlara vesile kılsın İnşallah.